12 letnia whisky single malt z rejonu Speyside.

 

Whisky ta jest niezwykle popularna w Hiszpanii, tam też zakupiłem tę butelkę. Kosztowała mnie ona około 23€. Co do samej whisky to posiada ona bardzo ładnie prezentujący się ciemny kolor i nietypową butelkę, kształtem przypominającą karafkę . Niestety kolor ten pochodzi ze sztucznego barwienia karmelem. Whisky przed zabutelkowaniem została poddana procesowi filtrowania na zimno (chill filtered). Jest to typowa whisky ze Speyside, bardzo mocno słodowy, słodki zapach. Świetna whisky dla początkujących, niezbyt skomplikowany smak sprawia, że jest bardzo łatwa w odbiorze. Polecam wszystkim zaczynającym swoją przygodę z whisky słodową.

Nazwa Cardhu oznacza w języku celtyckim Czarną Skałę. Destylarnia w początkowej fazie swojego istnienia działała nielegalnie aż do 1824 roku, dlatego ta data jest uważana za początek jej (oficjalnego) istnienia. Whisky ta jest jednym ze znaczących składników popularnych blendów Johnnie Walker.

Cardhu jest jednak sławna z dwóch innych powodów, pierwszym jest fakt, że była to pierwsza destylarnia prowadzona przez kobietę. Druga ciekawostka to kontrowersje wywołane przez obecnego właściciela destylarni, koncern Diaego. W 2003 roku koncern zadecydował, że w związku z ogromnym zapotrzebowaniem na Cardhu (generowanym głównie przez Hiszpanię i Portugalię, a także przez jej zastosowanie w Johnnie Walker), zastąpi sprzedawaną Cardhu 12 Single Malt whisky blendend malt. Whisky ta nazywała się Cardhu 12 Pure Malt i posiadała butelkę w bardzo podobnej stylistyce. Spowodowało to oburzenie zarówno wśród konsumentów jak i pozostałych producentów obawiających się o wizerunek whisky single malt. Ostatecznie koncern zgodził się na zmianę wyglądu pure malt, spowodowało to jednak spadek jej sprzedaży. W 2006 roku powrócono do produkcji single malt.

Cardhu 12 Years Old
Cardhu 12 Years Old

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *