Scarabus to nowa whisky od Hunter Laing, niezależnego bottlera. Została zaprezentowana przy okazji Feis Ile 2019 i początkowo była dostępna wyłącznie w najnowszej destylarni na Islay, Ardnahoe. Możemy być jednak pewni, że whisky nie powstała w Ardnahoe. Hunter Laing to właściciel marek takich jak Old Malt Cask, Old & Rare czy nieco młodsze wypusty Hepburn’s Choice

Scarabus Specially Selected
Scarabus Specially Selected

O samej whisky nie wiadomo zbyt wiele, poza tym, że pochodzi z Islay, jest to single malt i została zabutelkowana z mocą 46%. Scarabus oznacza skaliste miejsce w języku staro nordyckim. Oprócz tego jest to nazwa jednej z farm na Islay po drodze z Bridgend do Ballygrant. Inspiracją dla etykiety był celtycki folklor z prac Johna Francisa Campbella. Opakowanie na pierwszy rzut oka bardziej kojarzy mi się z whisky od Compass Box. 

Scarabus Specially Selected
Scarabus Specially Selected

Kolor: jasne złoto
Zapach: Typowy dla islay torfowy dym, wodorosty, do tego wanilia i odrobina cynamonu.
Smak: słodka, miód wanilia i dym
Finish: całkiem długi, z czego najdłużej zostaje torfowy dym, a miód i wanilia giną gdzieś po drodze

Jako podsumowanie mogę dodać, że moim zdaniem jest to Lagavulin, choć przed otwarciem obstawialiśmy Caol Ila ze względu na znacznie większe możliwości produkcyjne. Przy tej cenie jest to ciekawa opcja jako „codznienna” whisky bez specjalnej okazji albo dodania dymnego charakteru do drinka. Jej stosunek ceny do jakości jest moim zdaniem bardzo dobry. Z całą pewnością warto tej whisky spróbować.

PochodzenieSzkocja, Islay
Wiek
Alkohol46%
Cena (0.7L)£32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *